Bir Rus “klasiği”… Ukraynalı generalin eşini zehirlediler

30 yaşındaki Budanova’nın “iyileşme sürecinde” oldupunu belirtilen Urayna yetkilileri zehirlenmeden Rusya’yı sorumlu tuttu.Zehirlenmenin tam olarak ne olduğunu açıklamayan yetkililer “zehirlenmeye yol açan bu maddeler günlük hayatta ya da askeri işlerde hiçbir şekilde kullanılmaz. Varlıkları, belirli bir kişiyi zehirlemeye yönelik kasıtlı bir girişimin göstergesi olabilir” dedi..
Kaynaklar, Kyrylo Budanov’a yönelik girişimlerin de işgalden önce ve sonra iki kez yapıldığını doğruladı. General Budanov, Rusya’nın çatışmadaki öncelikli hedeflerinden biri olarak tanımlanıyor.

Moskova’nın hem Rusya’da hem de Ukrayna dahil olmak üzere yurtdışında çok sayıda kimyasal suikast planının arkasında olduğundan şüpheleniliyor.

2004 yılında Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kremlin destekli aday Viktor Yanukoviç’e karşı yarışan Viktor Yuşçenko dioksin ile zehirlendiğinde yüzünde kalıcı yaralar oluştu. Yüzündeki izler bugün bile devam etmektedir.

İngiltere’de Rusya, eski KGB ajanı Alexander Litvinenko’nun 2006’da zehirlenerek öldürülmesinden sorumlu bulunmuş ve 2018’de Sergei ve Yulia Skripal’in zehirlenme girişiminin arkasında Moskova’nın olma ihtimali olduğu dile getirilmişti.

Moskova’nın ayrıca 2020 yılında bir uçuş sırasında rahatsızlanarak komaya giren Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’ye yönelik suikast planının da arkasında olduğundan da şüpheleniliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x